joi, 8 iunie 2017

Jos pălăria, Simona Halep!

Nu a fost deloc un meci recomandat celor care au afecțiuni cardiace.
Dacă ați ratat transmisiunea ”live” de pe Eurosport, să știți de la mine că ați pierdut vizionarea unui meci de nota zece cu plus.
Eu chiar voiam să închid televizorul aproape de finalul setului doi, când Simona Halep era condusă cu scorul de 5-1 pentru Elina Svitolina (primul set fusese adjudecat de ucrainiancă).
Ceea ce a urmat a fost de domeniul fantasticului: Simona și-a revenit din toate punctele de vedere - fizic și mai ales mental - și a zdrobit-o pe Svitolina în setul decisiv, după ce a reușit să și-l adjudece pe cel de-al doilea al partidei.

Scor final Svitolina-Halep: 3-6, 7-6, 6-0.
Da, ați citit bine: ultimul set a fost câștigat de Simona la zero!
Astfel Simona o va întâlni în semifinale (în data de 8 iunie, după ora 18.00) pe Karolina Pliskova din Cehia, numărul doi WTA - cea care este în fața Simonei în acest clasament.
Indiferent de rezultatul acestui meci, mai spun o dată:

Felicitări pentru tăria de caracter și pentru fantastica ambiție.

Merită să o așteptăm la sosirea pe aeroport, să-i ducem măcar un buchet de flori...